Hej de Damer.
Jeg skriver fordi jeg endelig har fundet en uddannelse jeg virkelig gerne vil have, har ikke tænkt på andet i flere måneder nu. Jeg har en STX og vil gerne uddanne mig til ergoterapeut. Mit problem er bare at jeg har regnet mig frem til at jeg vil ende med en SU-gæld på ca. 150.000-170.000 kr. når jeg er færdig. Har et barn på 1 år og bor i hus med kæresten, så arbejde ved siden af studiet bliver svært.
Ville i tage uddannelsen og gå efter drømmen og ende med den store gæld. eller ville i prøve at finde arbejde og spare op 1 år eller 2 og derefter tage uddannelsen?
Nogle gode råd? og er der nogle som har erfaringer med SUlån/gæld er det hårdt at betale tilbage når man er færdiguddannet???
Mvh den fortvivlede
ps. min kæreste er ikke særlig glad ved tanken om SUlån, men føler at det er min fremtid og at han egentlig ikke skal blande sig..
Anmeld
Citér