Fik vist aldrig opdateret på lægebesøget sidst mest fordi jeg fik nogle lettere skidte nyheder.
Jeg havde fin vægt og alt er fint men mine tal for sukker i urinen var knap så fine 4 + men min blodprøve var fin så konklusionen blev at det måtte være mine nyrer der ikke havde det godt :(
Det var ikke lige den melding jeg havde forventet så gik ret meget ned og følte det var meget hårdt.
Jeg har nu været til 2.jmbesøg og status er følgende: 4+ for sukker i urinen - ikke at det kan overraske nogen med de drillenyrer og skal til glukosebelastning på tirsdag. Det var ikke min faste jm og hun vidste ikke så meget så jeg skal snakke med en fødselslæge om de nyrer næste gang jeg skal til vækstskannning. Så det er så status på det.
De gode og fantastiske nyheder er jo så at bebs er fin, med fin hjertelyd, ligger til højre med et symfyse mål på 30 (er i 28+?) og ligger klar med hovedet nedad :)
Og udover det så blev sønnen afleveret med nissehue på i morges i bhv.
Bare et lille lyspunkt i disse ellers så triste dage ? ?
Så det er status fra mig af. Vægtøgning siger 8 kg alt i alt og det er med 1+ i ødem.. hmmm!
God weekend herfra!
Kh Kirsten
Anmeld