Fødselsforberedelse: den svenske profylaksemetode

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

639 visninger
2 svar
0 synes godt om
23. oktober 2011

Luna-vb


Hej piger,



Jeg har efterhånden brugt lang tid på at finde det rette fødselsforberedelseskursus, efter jeg fandt ud af, at Hvidovre kun tilbyder 2 x 2 timers forældre eftermiddage om fødsel og amning. Men det er virkelig en jungle derude!



Nu har jeg opdaget 'Psykoprofylax' metoden i KBH K. Er der nogle som har erfaring med dette? Eller hørt ris/ros? Efter sigende taler resultaterne for sig selv. Metoden har medført færre kejsersnit og og flere positive fødselsoplevelser.  Via simple teknikker afhjælper metoden smerte og angst og maksimerer kroppens egne ressourcer - samtidig med at partneren bliver en central og aktiv 'coach'.



Jeg synes det virker som en god og tryg måde at forberede sig mentalt på. Så jeg har netop tilmeldt mig. Hører gerne fra andre.



Hilsen den spændte 1.gangs fødende

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

25. oktober 2011

Lowla-vb

Hej. Jeg kender ikke den nævnte metode, men umiddelbart lyder den til at have nogle lighedspunkter med den fødselsforberedelse, som jeg valgte. 'Smertefri fødsel' hedder metoden og den handler grundlæggende om, at stole på at kroppen er bygget til at gennemgå en fødsel og dermed gennem afspænding og vejrtrækning, skal lade kroppen gøre 'sit arbejde'. Som navnet også lyder, skulle vejrtrækningen også virke smertelindrende. Du kan selv søge mere info, om den generelle metode, men her var min erfaring. Jeg havde en individuel session hjemme, hos mig selv en dag af 5 timer ca og efterfølgende hjemmestudie med vejrtrækningsøvelser dagligt. Sessionen havde fødestillinger, vejrtrækning, fødslens faser, hvile stillinger etc inkluderet. Da mine veer gik igang kl 00.30 ca, begyndte jeg at trække vejret, som jeg havde indøvet. Det gav mig et godt fokus væk fra smerterne og fik mig til at se veen, som en bølge, der skulle passere og ikke bare en smerte, som jeg befandt mig i. I mit tilfælde var der fra starten 2-3 min ml veerne, og derfor skulle vi afsted allerede efter 30 min. Vi ankom på sygehuset 1time efter første ve. Jeg kom i kar, hvor jeg var indtil presseveerne satte ind. De kom ca kl 4.30. Smerten tiltog ca, da jeg var 8/9 cm åben, hvor jeg fik bistik. Det hjalp mig rigtig godt. Derudover var min kæreste 'coach' under hele forløbet, hvilket gjorde, selvom jeg havde ondt, kunne koncentrere mig og fastholde min vejrtrækning. jeg vil dog sige, at jeg på intet tidspunkt havde så ondt, at jeg bad om smertestillende, og det var bestemt ikke fordi, at jeg ikke ville tage imod det, hvis det blev nødvendigt. Pressefasen tog 30 min og havde med den tillærte metode intet problem med, at presse baby ud. Sammenlagt tror jeg, at metoden hjalp mig til, at slappe rigtigt af, så min krop kunne gøre arbejdet (fra første ve til baby gik der kun 4 1/2 time), samt at lindre smerten. Vil helt sikkert bruge metoden til næste fødsel igen. Håber, det gav dig lidt, at høre min erfaring og håber, du finder frem til den fødselsforberedelse, der er rigtig for dig.

Anmeld

26. oktober 2011

Kirle-vb

Jeg har ikke tænkt mig at gå til noget på den måde men skal gå til gravidsvømning hvor der er fødselsforberedelse inkl. - det er en jm og en fys der har holdet. Jeg fik ks med min første men nåede at få 12 timers veer og vandafgang og ja det gjorde nas! Men kroppen vænner sig til det og så gør det ikke så ondt, så gør det ondt i gen og så tilvænner kroppen igen. Så jeg fandt ud af der - helt uden fødselsforberedelse vel og mærke - kroppen gør det den skal og jeg ligesom bare skal lade den gøre arbejdet. Det er instinktivt det som foregår. Og nu nåede jeg ikke til presseveerne men har en forestilling om at der er en trang ligesom fx. når man har diarre og bare skal af med noget, at du har intet valg men kan styre det en lille smule hvis I forstår ;) Ikke den lækreste analogi men håber I forstår min pointe om trang at man skal give slip på kontrollen også lade kroppen om at gøre arbejdet. Vand og bevægelse, særligt små cirkler med hoften skulle også hjælpe p ve-arbejdet så det tror jeg at jeg vil søge :) Kh Kirsten

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.