Stofskifte i uballance

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.132 visninger
6 svar
0 synes godt om
12. november 2010

Heidi Nielsen-vb

Min mand har fået taget en masse blodprøver for at få at vide om han har ledgigt. Han ringede for at få svar på disse prøver idag....heldigvis var der ikke tegn på ledgigt.. Til gengæld fik han han vide at hans stofskifte var i ubalance :blink: og at hans kolesterol var lidt for højt (det lå på 5,7 og skal vist nok helst være under 5) men han fik intet at vide om hvad man skal gøre ved disse to ting.....jo han skulle skære fedtkanten af kødt, ikke spise æg osv for at sænke kolesteroltallet, men alt det gør han i forvejen så der ved vi ikke helt hvad vi så skal gøre...... Men hvad betyder det at ens stofskifte er i ubalance ? og har det nogen 'bivirkninger' og hvad kan man gøre ved det ???? Håber der er nogen af jer kloge mennesker der kan svare på det :)

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

12. november 2010

NikiFin-vb

Har han andre unormale symptomer?

Anmeld

13. november 2010

Opus-specialist-vb

Tsk, Nikifin, ellers var han jo NOK ikke gået til lægen *doh* Heidi, der er for højt og for lavt. Hvad har han fået at vide? Blot at der er ubalance? Så vil jeg mene, at lægen er udulig *fnis* Og mht kolesterol, så er der ingen der tager skade af let forhøjet, når først det er opdaget og man gør noget ved det. Jeg har for lavt kolesterol, trods diabetes, og det har jeg erfaret, er fordi jeg ofte spiser en lidt større portion mandler, peanuts, cashews - efter råd fra fagpersonale. Har sakset det her ift at gøre det anderledes og forbedre tallet: Undgå at ryge. En nyere dansk undersøgelse har vist, at midaldrende kvinder og mænd, som ryger, har en henholdsvis 2,2 og 1,4 gange øget risiko for at få et hjertetilfælde. Risikoen falder efter rygeophør og er som ikke-rygere efter fem år. Spis hjerterigtig kost. Her kan anbefales en middelhavskost bestående af meget brød, frugt, grøntsager, mindre mængde magert kød, fisk og olivenolie. Moderat indtag af magre, men kolesterolrige fødemidler såsom æg, skaldyr og indmad giver ikke forhøjet kolesterolniveau i blodet. Moderat alkoholforbrug (rødvin) nedsætter LDL-kolesterolets skadelige virkning og øger HDL-kolesterol. Dyrk motion. Motion selv i mindre mængde (1,5 km gang dagligt) kan nedsætte forekomsten af hjertekarsygdom. Undgå overvægt, især overvægt, hvor fedtet sidder på maven. Sååå...ud og løbe en tur, ik'?!

Anmeld

13. november 2010

Opus-specialist-vb

Og så er der selvfølgelig medicinsk behandling, når de andre tiltag ser ud til ikke at virke. Og derudover, så er det ikke kun æg og fedtkant, men lavprocents mayo, ingen fløde, minimælk, Lätta osv.

Anmeld

13. november 2010

Opus-specialist-vb

Og når han så er blevet marathonløber og har fået kolesterolniveauet ned, så kan det holdes i ave med modne avokadoer.

Anmeld

14. november 2010

Heidi Nielsen-vb

Alt det du skriver ang. kolesterol gør han i forvejen så ingen ko på isen der.... Ang stofskifte så fik han bare at vide at det er lidt i ubalance :blink:

Anmeld

14. november 2010

Opus-specialist-vb

Mere motion hjælper på kolesterolet også, så måske han bliver nødt til at øge der også.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.