Forårsforkølelse - er jeres børn raske?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.112 visninger
10 svar
0 synes godt om
20. april 2010

Webredaktøren-vb

Det sker hver eneste år på denne tid - børnene smider jakken, men i skyggen er det koldt og så har de forkølelse og ondt i hal sen på skift :sur: Er jeres børn raske? Og har de jakke på når I henter dem i institution eller skole?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

21. april 2010

Opus-specialist-vb

*pudser glorie* Ja, drengene er raske. Mads' fritter er efter børnene mht jakker i overgangsperioder. De får ikke lov at gå uden, hvis det er for koldt. Jeg ser vejret om aftenene, for at se, hvilket tøj og overtøj, som passer sig. Og kigger igen om morgenen, for at se, om noget har ændret sig. Og så får de overtøj på efter vejret. Ikke for varmt og ikke for koldt...såre simpelt.

Anmeld

21. april 2010

Soap-vb

Min store klager over ondt i halsen og min mindste er ved at komme sig efter en omgang falsk strube hoste :dry:

Anmeld

21. april 2010

Leah-vb

De er helt raske (7, 9, 13!). Den ældste har fornylig haft sin første sygedag i de 3 år hun har gået i skole, så sygdom er ikke det de gør mest i :) Vi fandt mindstepigen uden jakke på i børnehaven i sidste uge, men efter en lille snak med pædagogerne er der vist styr på det igen. Og en forælder i skolen sagde til mig forleden at da hun havde hentet børn på SFO'en en eftermiddag i sidste uge, havde alle børnene rendt rundt uden jakke på - undtagen min datter, som troligt havde beholdt jakken på ... efter at jeg har 'læst og påskrevet' overfor hende at jeg ikke vil have at hun smider jakken - og hvis det bliver for varmt med jakke på, så skal hun minimum have en trøje på .... Jeg nyder det så længe det varer - altså at hun hører efter hvad jeg siger til hende ;)

Anmeld

21. april 2010

Spunk-vb

Her er lidt snot og hoste, men det er vist fordi vi slukkede for varmen for tidligt :( . Så den er tændt igen.

Anmeld

21. april 2010

Elverpigen-vb

Her er Sigrid lidt forkølet, far har smidtet hende, og så har hun lige haft noget øjenbetændelse (hun har tilgengæld smidtet far ;) )

Anmeld

21. april 2010

Hobitten-vb

For en måned siden var vi alle syge på skift, flere gange.. Men nu er alle raske, så håber på at vi har overstået det sygdom vi skal have i år.. ;) Jeg har ikke oplevet at knægten havde for lidt tøj på - tvært imod.. En af de dage det var rigtig varmt, var han udstyret med thermotøj, jakke, støvler, hue og vanter..!! :blink: Og han kogte!! Så har snakket en del med ham om, at han skal mærke på sig selv om han har det for varmt/koldt - for det har han jo åbenbart ikke styr på.. :P

Anmeld

21. april 2010

Caidas-vb

Ja mine piger er raske. Det er gået lidt hen over os i år. Nok fordi det er så møjkoldt så jakkerne ikke bare ryger af. Og måske fordi de har svært ved at åbne jakkernes velcrobånd. Det sværeste bliver nok nu når det er begyndt at regne så meget - at de ikke siger, hvis de er blevet våde.

Anmeld

22. april 2010

Lars F-vb

Tøsen er frisk. Det er nu ikke fordi jeg gør en masse ud af hendes tøj osv. Hun er skiftet til forårstøj og sko - selvom vi dog skifter lidt mellem en varm og en knap så varm jakke. Men mest tror jeg bare hun har arvet sin fars helbred ;-)

Anmeld

22. april 2010

kongster-vb

Jeg har det også med at ville give ungerne trøjer og jakker på i et væk, fordi jeg synes det er koldt. Men når jeg så får rulleskøjter på og drøner rundt i gården sammen med dem, så smider jeg jo også jakken, fordi jeg får varmen :-) Så jeg er begyndt at slappe lidt af med det og lade dem løbe rundt - næsten - som de vil. De bevæger sig jo og får varmen

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.