Hvad stiller jeg op med min 40 års fødselsdag?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

14.997 visninger
6 svar
0 synes godt om
19. april 2010

Leah-vb

Jeg fylder 40 her til sommer. Jeg har ikke lyst til at holde stor fest for familie og venner, men vil godt fejre den sammen med mine veninder. MEN jeg er simpelthen så ideforladt - aner ikke hvordan og hvorledes ... og så tænkte jeg at med alle I kreative og erfarne kvinder (og enkelte mænd :) ) herinde, så må I kunne give mig nogle gode ideer. Jeg har to scenarier. Enten holder jeg noget for mine 5 tætte veninder (her har jeg tænkt wellness, men det gider jeg ikke rigtig når det kommer til stykket ;) eller en weekend i sommerhus, hvilket jeg også er lidt betænkelig ved, da 3 af pigerne kun kender mig og ikke hinanden ... Så er der sikkert nogle af jer der vil sige at det ikke er noget problem, og det kan sagtens være at I har ret, men jeg er stadig lidt forbeholden ... Andet scenarie er at invitere en 12-13 piger til pigefrokost/middag derhjemme. Kunne også være hyggeligt. Og så måske finde et eller andet tema for dagen .... Det er så hertil min fantasi rækker, og at kunne tage en beslutning er jeg bare SÅ langt væk fra :unsure: Hvad har I holdt af hyggelige pige arrangementer - enten fødselsdag eller andre anledninger?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. april 2010

Opus-specialist-vb

Hej. Det lyder super med en pige-fest. Nu ved jeg ikke hvordan dine veninder er, men hvorfor er det altid det 'kedelige' pigerne gør og det 'sjove' mændene gør? Mine tøser ville synes det ville være det fedeste at køre en times gokart, paintball eller noget lignende. Og så måske noget mad bagefter. Og alle blir børn igen når de laver sådan noget - uanset alder.

Anmeld

19. april 2010

Heidi Nielsen-vb

Hej...jeg synes også en rigtig tøse frokost lyder rigtig godt... Min moster holdt sådan en da hun blev 50 og jeg har aldrig været med til noget der var så sjovt og hyggeligt....masser af go mad og de våde varer.....hun havde så arrangeret nogle små konkurrencer som bare satte prikken over i´et.....feks. tegn titlen på en kendt børnesang og grand prix sang, lav flødeskum ved hjælp af en tokrone og en frysepose, løs en meget pervers rebus osv.....det var simpelthen så sjovt....og så var der jo også noget go musik.....grand prix sange, pop musik, 60er rock....noget alle kunne synge med på og danse til....

Anmeld

20. april 2010

MetteNB-vb

Ups fik lige et indlæg til at forsvinde - prøver igen, men dukker det op et mærkeligt sted, så ignorer det ;0) Jeg synes pigefrokost/middag er en super god ide. Har selv tidligere været til det 3 gange. Ingen af gangene var det med arrangement inden. Der var masser af underholdning i os tøser alene ;0) De 2 af gangene havde værtinderne arrangeret noget underholdning med smålege og konkurrencer, så vi kom i bevægelse. Derudover havde en del kreative gæster noget underholdning med, så vi fik i hvert fald rørt lattermusklerne. Den ene gang stod der i indbydelsen, at vi skulle komme iført en sjov og festlig hat. Det var rigtigt sjovt. De 2 øvrige gange var uden dress-code. Jeg skal selv holde 40 års fødselsdag til sommer. Vi har valgt at invitere til 80´er fest.

Anmeld

20. april 2010

Leah-vb

Tak for svarene - det bringer mig bestemt lidt videre i tankerækken :) Har faktisk også haft overvejet 80'er fest temaet - både tøj mæssigt og musik mæssigt kunne det være rigtig sjovt. Da jeg gik og overvejede det, tænkte jeg det som et 'kom som du var da du var 14' tema, og det ville så automatisk betyde 80'er tema for mit og mine veninders vedkommende ... måske jeg skulle tage den ide op fra 'gemmerne' igen ... tænke tænke ;) Må jeg spørge hvad I skal lave til din 80'er fest MetteNB?

Anmeld

27. april 2010

4mor-vb

Jeg synes det lyder hyggeligt at du vil fejre dig selv på den måde - sammen med veninderne. Men jeg synes du skal holde den på den måde som du har det bedst med, og det lyder som en fest derhjemme, som du ikke rigtig ved hvordan ender ;) Man skal passe på med at man ikke får arrangeret noget som man dybest set ikke rigtig selv har lyst til - så ender dagen med at blive helt forkert og man fik ikke selv noget ud af det. Held og lykke

Anmeld

28. april 2010

Leah-vb

Tak for det - og jeps, men problemet er lige at finde ud hvad det egentlig er jeg har mest lyst til ;) ... Har nu besluttet at holde en pigefrokost for en 14-15 piger. Så nu skal jeg bare finde ud af hvordan dagen skal skrues sammen. Men så kom jeg da så langt :)

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.