I morges da jeg skiftede lillebror, så jeg at han har et sår på tissemanden, ca 1 cm i diameter... Det er altså ret stort på sådan en lille tissemand. Det sidder helt ude på spidsen og dermed lissom inde under noget hud... (ved ikke helt hvordan jeg skal forklare det). Der er ikke skorpe på, det ligner nærmest en hudafskrabning. Jeg er ellers meget omhyggelig med holde det tørt dernede.
Han lader ikke til at være generet af det, grinte nærmest bare da jeg undersøgte det. Men han har dog moklet meget ved sin tissemand, når jeg har skiftet ham, måske klør det?
Jeg aner ikke noget om tissemænd (altså bortset fra når de ikke fejler noget :blush: ). Hvad er bedst at gøre for at det heler hurtigst muligt? Hvorfor pokker får han et sår der? Han kan jo ikke lissom slå sig der, da han har ble på. Er det helt almindeligt?
Anmeld