Overveje at skifte spor

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

2.285 visninger
11 svar
0 synes godt om
25. maj 2009

Nete-vb

Hejsa Jeg overvejer at skifte totalt spor. Sidder pt. som salgschef i et lille firma, har rigtig gode forhold, men synes jeg keder mig. Har igennem et stykke tid overvejet totalt at skifte spor...Jeg overvejer at tage merrit-uddannelsen til folkeskole-lærer. Men altså, jeg er 38 år - er det mon for gammelt?? Er der nogle, der har erfaring med dette??? Vores ø'konomi kan snildt klare, at jeg begynder at læse et par år, og ungerne er så store (12 og 9), så det er heller ikke noget problem Fortæl fortæl om jeres erfaringer TAK

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

25. maj 2009

Opus-specialist-vb

Har ingen erfaringer, men tager hatten af for, hvis du går i gang!

Anmeld

25. maj 2009

WebDebattør jeANNE-vb

Jeg har en veninde, der er ved at tage, den der merrit-lærer-uddannelse, hvor man selv underviser (hun er altså ansat som almindelig folkeskolelærer) om dagen, og så læser hun til lærer om aftnen. Er det den, du snakker om? Hun er 36, så du er ikke for gammel. Min veninde siger; hun ser mange af sine nyuddannede kollegaer, der går ned med flaget, fordi de har brugt 4 år på seminariet, på at ”drømme” om hvordan de vil gøre, og alt det gode de ønsker at gøre for børnene. Men når de så kommer ud i den virkelige verden, brister deres illusioner. Og det viser sig, at de ikke kan alt det, de havde forestillet sig. Når man tager uddannelsen samtid med man arbejder som lærer, får man et mere realistisk forhold til, hvad der står i lærebøgerne. Derfor føler hun sig privilegeret ved at tage uddannelsen om aftnen. Jeg syntes, man skal følge sin drøm, og gøre det der gør en glad. Hvis du har mulighed for at tage et lærervikariat, kan du jo snuse til det. Det kan jo være, det er noget andet, end det du forestiller dig! WebDebattør jeANNE

Anmeld

25. maj 2009

Pia S-vb

Kære Nete, Du er velkommen til kontakte mig - jeg arbejder som studievejleder bl.a. om meritlæreruddannelsen og de økonmiske forhold i den forbindelse. Og du er bestemt ikke for gammel!!!!!

Anmeld

25. maj 2009

Det er stadig mig-vb

Enig med de andre, du er bestemt ikke for gammel!! Jeg er selv nogle år ældre, og anser ikke mig selv som værende færdig med at uddanne mig!! Og nu har du et tilbud fra Pia S, så hvis jeg var dig, så ville jeg gribe chancen med det samme....:)

Anmeld

25. maj 2009

Charlotte d. 17.-vb

Hvad er det værste, der kan ske? Du er jo enormt privilegeret, fordi du har en anden uddannelse og erhvervserfaring at falde tilbage på, hvis du finder ud af, studiet ikke er dig. Og da hellere prøve det af end sidde om 20 år og ærgre sig over ikke at have taget chancen. Du er ikke for gammel - jeg gik på seminariet med flere i 40´erne, og det er da kun positivt at have en aldersmæssig spredning på studiet. Det var før meritlæreruddannelsen, og på den er der med garanti flere, der har nogle år på bagen. Du vil kunne give så meget nyt også til en fremtidig arbejdsplads, fordi du har en anden baggrund og indfaldsvinkel. Lærerjobbet er verdens bedste job - på trods af diverse genvordigheder og "bøvl", så er det bare så meningsfyldt, udfordrende, afvekslende, lærerigt, udviklende etc. etc. Selv på de værste dage har jeg aldrig kunnet komme i tanker om noget, jeg hellere ville.

Anmeld

27. maj 2009

ano-vb

Jeg afsluttede min tredje uddannelse (folkeskolelærer) sidste år i en alder af 40 år - det er aldrig for sent at skifte spor. Tag bare ikke meritlæreruddannelsen. Den er dyr og bliver ikke rigtigt anerkendt, når man skal ud at søge job. Tag hellere den 'rigtige' uddannelse... du vil sikkert alligevel få en del fag meritoverført, når du har en uddannelse i forvejen. Hvis du har råd til at læse nu, synes jeg, du skulle gøre det. Det er alt for tidligt for dig at kede dig på arbejdsmarkedet. Der er stadig lang tid til de 70 år, som vores generation jo nok kommer til at arbejde til.

Anmeld

27. maj 2009

Møe-vb

Det er aldrig for sent, hvis det er noget man brænder for. Lykke til

Anmeld

27. maj 2009

Johannamor-vb

Jeg har undervist på meritlæreruddannelsen og kan kun sige, at der ville du aldersmæssigt falde fint ind med de andre studerende. Jeg har også undervist "almindelige" lærerstuderende - og de hold ville du nok have svært ved at finde dig til rette i - sådan var det i hvert fald for de få andre studerende, der var over 24. Jeg synes absolut ikke, du er for gammel til at skifte spor. Jeg har godt nok ikke gjort det selv, hvis sporskifte kræver en ny uddannelse og en ny start, men mit liv er helt klart meget anderledes nu end det var for 5-6 år siden. Dengang sagde jeg i løbet af et års tid farvel til et godt fast job, et liv som single og en dejlig lejlighed - alt sammen noget, der havde været en del af mig i 13 år. På de 5-6 år har jeg fået en mand og to børn, er flyttet først i (anden) lejlighed og så i rækkehus - og jeg har haft to jobs, som jeg har opfattet som overgangsfænomener, og er nu på vej til et tredje, der virker som "det helt rigtige". Så jeg kan kun råde dig til at springe ud i forandringerne! M.h.t. meritlæreruddannelsen, så er det rigtigt, at den ikke opfattes som 100% lige så god som den "rigtige" læreruddannelse. Og det kan være en forhindring på vej til det første lærerjob. Så det vil være en god ide at supplere uddannelsen med et lærer(vikar)job. Det er ekstra vigtigt at vælge de rigtige linjefag (dem hvor lærermanglen er størst). Og du må nok også være indstillet på at du ikke kommer først i betragtning til jobbet på de mest populære skoler - men skal starte som årsvikar eller langt fra seminariebyerne. Iøvrigt synes jeg det er dejligt, at du vil være lærer. Vi kan slet ikke få nok af både fagligt og menneskeligt dygtige lærere til at hjælpe vores børn med at forstå verden.

Anmeld

4. juni 2009

Nete-vb

Kære alle Tusind tak for alle jeres input - jeg er gået seriøst i tænkeboks.... Jeg vender tilbage, når der er nyt... Knus, Nete

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.