Ved valget til Europa-parlamentet syn's jeg faktisk at det er meget vigtigt at få stemt; Europa er (i modsætning til dansk politik) fyldt med rigtige modsætninger, og ikke mindst en højrefløj der i mange sager er i seng med den katolske kirke. De skal ha' noget modvægt.
Desuden kommer rigtig meget af den vigtigste lovgivning i Danmark fra EU - ligestilling, minoritetsspørgsmål, miljø, osv. Og ikke mindst kommer fremskridtene derfra - der er langt større chance for, at der sker noget reelt på ligestillingsområdet fordi EU vedtager det, end at der sker noget fra den danske ligestilingsminister.
Så - lige præcis ved valget til Europa-parlamentet syn's jeg det er vigtigt at komme ud og stemme til venstre.
Folketingscalg, derimod - kan det ikke være lige meget? Reelt vil de jo alle sammen det samme (på nær EL). Skulle vi få Helle som statsminister vil hun såmænd ikke engang gøre noget ved den menneskefjendske indvandrer-politik.
Anmeld