Hmm here goes uden at kende den konkrete sag:
HTH og stenalderkost udstyr....stenalderkost er ummidelbart noget mange kvinder er inressereret i, da det kan bruges i en " jeg skal tabe mig" sammenhæng. Desuden tænker jeg også mænd, som går op i sundhed. Det vil typisk være en lidt ældre målgruppe - dog ikke de meget ældre. Så målgruppen vi jeg sige er primært kvinder men også mænd, som går op i deres sundhed. Alder 20-50.
når man så snakkermarkedsføring, har HTH indtil videre valgt Thomas Rohde(chefkok kong hans). De vælger altså en strategi, omat bruge en ekspert(forfatter af pæleo bogen) samt en person som er kendt for kvalitet i kraft af hans title som kok på en førende restuarent. Denne strategi synes at gå hånd i hånd med deres målgruppe, som nok vil være karakteriseret ved en målgruppe,som netop fokussere på kvalitet og resultat - fremfor feks pris. I forhold til markedsføring vil det handle om at blive " set" de steder, hvor målgruppen holder til. Dette kan være igennem tv reklamer, som de fleste vil se....men endnu mere effektivt ville måske være viral markedsføring, hvor man kunne få nøglepersoner til at anbefale de specifikke produkter i diverse chat groups og facebookgrupper, der omhandler sundhed(stenalderkost). Endelig kunne man lave aktiviteter for at få eksperter m.mtil at anbefale produkterne, når f.eks de laver kogebøger m.m.
b2b er business to business. For HTH kunne det være, hvis en anden virksomhed købte deres udstyr til virksomhedsbrug....enten en restaurent eller en virksomhed der ville tilbyde stenalderkost til deres medarbejder(eller give dem udstyr i gave). Hvis det er en resturant, ville markedsføring nok gå meget på funktionalitet, effektivitet eller kvalitetsforøgelse. Endelig kunne B2b være f.eks en inspiration eller lign, der ville forhandle deres udstyr. I sidste tilfælde ville markedsføring gå på 1) tiltrækning af kunder i butikken grundet nyhedsværdi, og 2) margin, stockturns etc. Det ville i høj grad være det partnerskab, man indgik.
Konsumentmarked er direkte til forbrugeren - uden mellemled. Markedsføring vil være meget som beskrevet i første afsnit.
Det er møg længe siden, jeg har haft det i skolen...så kan ikke huske navne m.m på konkrete teorier - men håber det alligevel hjælper lidt.
held og lykke
Anmeld