Nystart skriver:
Er selv adhd'er og tænker.... Er det et handicap?
For vores søn på 13 er det et stort handicap,der hæmmer ham meget. Han er mentalt ca 4 år tilbage, tilbage motorisk og meget tilbage sprogligt og har mange udtalefejl,der gør ham uforståelig for nye folk.
Han skal næste år,skrives op til et bofælleskab,da han ALDRIG kommer til at kunne tage varer på hans eget liv. Han er medicineret og har ALTID gået i hhv special BH,SFO og nu skole.
Fagligt er han selvsagt meget bagefter PGA hans uro og manglende evne til at lære. Socialt har han det enormt svært. Han har en retfærdighedssans der ofte skaber store problemer for ham,og derfor kun ganske få venner.
Et job....ja næste år skal der kommunalt tages stilling til hvad der skal ske med hans liv. Hvilken uddannelse kan der tilbydes ham,er vi ude i et beskyttet værksted eller....?
Så jo min søn er meget handicappet PGA hans svære ADHD og alle hans tillægsdiagnoser,som jo et kommet til PGA adhd'en. Og for de fleste er ADHD en hæmning i hverdagen og derfor anses det som et handicap også i det komunale regi, der omtaler det som sådan. Og vil da mene at alle diagnoser er et handicap på en eller anden måde.

Anmeld