Alene...

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

821 visninger
11 svar
0 synes godt om
15. august 2009

ChatH

Hmm nu kommer der en masse gang ævl! dem der ikke gider læser med: det er helt forståeligt!!!!

Jeg er ved at dø over at bo hjemme hos de gamle, ikke at jeg ikke er glad for at have muligheden når vi er gået fra hus og hjem og er glad for det de gør for os. Men min mor er en rapkæftet madamme og hun har sin mening og det er den der er den rigtige, det er ikke bare nogen gangemen altid! og jeg MENER ALTID!
Nu når vi bor her har hun rigtig mulighed for at kommentere alt hvad jeg gør og siger og hvad børnene får lov til og ikke liv til samt diverse andre ting hun ligepludselig mener hun kan blande sig i!
Det er ikke fordi det altid er store ting det handler om men alle de her små ting hober sig op og jeg bliver bare idiot. f.eks. idag. jeg er jo "alene" med ungerne denne Weekend da kasper er afsted.og mens vi bor her i huset har vi fået det ene badeværelse, det er jo dejligt. men så står vi og børster tænder på to meget trætte og skrigende unger der har hygget sig en hel dag og det eneste hun siger er bare " ja su skal da vist også ligehave vasket vasken herude den er da beskidt"! jeg gør altid rent flere gange om dagen nærmest pga mit arbejde men i weekenden gider jeg kun om Søndagen. bliver bare så sur og irriteret. mit overskud findes bare overhovedet ikke pga af alt det med huset og det at bo herhjemme.

til trods for min mor er så skide irriterende så ved jeg ikke hvad det er der gør at jeg stort set aldrig siger noget til hende. tror at det er fordi jeg ved hun vil blive sur og cutte forbindelsen til mig og mine unger. det samme gjorde hun selv med sin mor da jeg var 15. og det ønsker jeg bare ikke for mine børn men synes sku det er hård kost nogen gange. hun bander sig i alt, hvem jeg skal se og hvorfor og hvordan og hvornår og det selvom jeg nu har børn og er flyttet. hun skal vide alt!!!! ved at det er det der har gjort at min kontakt til veninder altid ikke har været så god fordi jeg har skulle stå til regnskab altid overfor hvad jeg gjorde og sagde! og lige nu synesj ge bare jeg mangler en veninde...
Nogend er kender disse følelser eller er det hele bare sort snak...?

Knus fra chatarina der pt føler sig meget alene især fordi manden ikke er hjemme

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

15. august 2009

sarahb

Jeg vil gerne høre på dig og ligge øre til.. du sigerbare til... så r mit nummer dit...

Jeg ville også blive SINDSYG

Anmeld

15. august 2009

ChatH

tak søde men vil jo ikke bombardere dig det bliver jo nok en ordentlig omgang!! ha ha

Anmeld

15. august 2009

sarahb

Chatarina skriver:

tak søde men vil jo ikke bombardere dig det bliver jo nok en ordentlig omgang!! ha ha


du er velkommen, jeg har barsel.. hihi

Anmeld

15. august 2009

mama09

Du brokker dig bare, jeg har også barsel, og masser af tid
Men BRUG sarah - hun er god til det "pjat" med os andre

Anmeld

15. august 2009

ChatH

Hi hi det er jo ligefør hun skal hvae betaling så

Anmeld

15. august 2009

mama09

jaa det burde hun
Jeg har haft meget glæde af hende - dejligt at komme af med " alt lortet" engang imellem - og så til en man ikke "rigtig" kender


Anmeld

15. august 2009

sarahb

Trinehw skriver:

Du brokker dig bare, jeg har også barsel, og masser af tid
Men BRUG sarah - hun er god til det "pjat" med os andre


tak søde
Tror alt er godt ved dig pt. ellers så skriver du ALTSÅ
Ihhh hvor er latifa dejlig..

Anmeld

15. august 2009

mama09

sarahb skriver:



tak søde
Tror alt er godt ved dig pt. ellers så skriver du ALTSÅ
Ihhh hvor er latifa dejlig..


Alt kører nemlig rigtig godt her.. ellers BIPPER jeg dig hehe er jeg ikk bange for at gøre..

Hun bliver bare så stor.. ihhhh...

Isaac er da også så HOT og dejlig og "voksen", men vi ses jo nok engang - for vi skal jo ha ordnet deres ægteskab osv

Anmeld

15. august 2009

iln

De mødre... Jeg ved præcis hvordan du har det. Nu lukker jeg også lige alt mit brok ud her (nu når der er lagt op til det :-))

Her er det ikke min mor der er problemet men min fars kæreste. Siden jeg blev gravid har hun været meget belærende (Hendes holdning er: jeg ved bedst, jeg ved alt, jeg har altid ret og bla bla bla). Jeg må hverken spise det ene eller det andet, babyer tiltrækkes af sort/hvid farver, så alle de farvestrålende ting er bare pjat, hun kan slet ikke forstå jeg er stoppet med at ryge og drikke (dengang hun var gravid tpg børnene ikke skade af sådan nogle ting) ...jamen jeg kunne blive ved.
Jeg gider simplethen ikke diskutere med hende og har heldigvis evnen til bare at lukke af. Nu er hun så begyndt med Peter - direkte fornærmelser overfor ham (eksempelvis folk der har siddet foran en computer det meste af deres liv har ikke et socialt liv og mangler evnen til at socialisere sig = det har Peter (han har da venner og en lovende karriere inden for it foran sig)) Se... så kan jeg bare ikke lukke af længere. Hvad f***** bilder hun sig ind?

Ja.. jeg må hellere stoppe for kunne blive ved, men du spørger om nogle kender til det og vil sådan set bare frem til, at ja.... jeg gør meget.... står selv i det hver dag.

Så du snakker bare om det så meget du har lyst... jeg  er her :-)

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.