Ville lige høre hvordan jeres hverdag hænger sammen økonomisk.
Går nemlig med en overvejelse.. lidt plat måske.. men ville høre hvordan I andre gør..
Vi er en familie på 2 voksne, 2 børn (6 og 11). Har hus, bil, hund, kat, fisk og dværghamster
Vi har vel en okay indtægt, men flere trælse omstændigheder og lån gør at jeg ikke synes vi har meget i hverdagen... men her kommer det.
Har sat 500kr af hver måned til tøj til børnene, 200kr til gaver og 200kr til jul, samt 3000kr til mad (kan handle i Tyskland)
Efter regninger, faste udgifter har jeg på min konto ca. 1200kr om måneden, som skal gå til mit eget tøj, lidt børnetøj osv. .
Derudover kommer børnepengene, ca 6200kr, hvoraf 1000 går til børneopsparing (500kr hver), 750kr til lommepenge (500kr og 250kr.). Derudover lukker de nogle huller der er opstået.
Jeg synes ikke at 1100kr er meget til uforudsete udgifter hver måned, så overvejer at bruge nogle af børnepengene til at dække SFO betalingen i hver måned i stedet for. Så jeg har 1300kr oveni i de 1000kr. Så virker det af lidt mere, samt måske at lægge lidt flere penge til side til børnenes tøj.
Men hvordan gør I??
Skal lige siges at manden har ca 3000kr tilovers af hans løn, som går til en gang fast food i måneden samt indkøb af lidt større ting, ellers ryger de bare over på opsparingen.
Anmeld