Vilgerneværegravid skriver:
Jeg var ved læge i sidste uge, hvor jeg var 26+5. Hun målte mit symfysemål til 28 cm. Det er en del over gennemsnittet. I følge den tabel jeg har, har man i gennemsnit det symfysemål i 30-31 uger henne! Kan jeg være længere henne eller er det en stor baby?
Hun sagde ikke rigtig noget til det, men sagde, jeg kunne få min jordemoder til at lave et fosterskøn næste gang (skal af sted i denne uge).
Jeg var så stor at min læge sendte mig til ekstra scanning i uge 25+ for at tjekke om der virkelig kun var én..
Jeg fødte en baby på 3800 gram.
Da min mor var gravid med min søster var hun så stor, at de skønnede baby til 4500 gram, den gang tog skønnet også udgangspunkt i størrelsen af maven, og ud kom 3000 gram. Og hun var altså SINDSYG stor..
Anmeld