Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Hej alle sammen
Har I nogen gode forslag til hvad lillesøster skal hedde??
Storebror hedder Johan og vi vil gerne ha at lillesøster´s navn minder lidt om det - de skal klinge godt sammen
Vores krav:
Håber I kan komme med en masse gode forslag!
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Anonym skriver: Hej alle sammen Har I nogen gode forslag til hvad lillesøster skal hedde?? Storebror hedder Johan og vi vil gerne ha at lillesøster´s navn minder lidt om det - de skal klinge godt sammen Vores krav: Det skal være et kort navn (ligesom Johan) Det må gerne være gammeldaws Et navn, man ikke høre så tit Det må ikke være et dobbelt navn, da der bliver 2 mellemnavne og 1 efternavn. Håber I kan komme med en masse gode forslag!
Nu skrev jeg godt nok, at begge navne gerne måtte minde om hinanden..... men Joan?? Nej, den går vist ikke! Det bliver altså alt for tæt på hinanden! (ligesom Oliver og Olivia). Jeg mente at begge navne skal klinge godt sammen
Pylle3 skriver: Min første tanke varJohan & Klara
Min første tanke varJohan & Klara
Sjovt, det var min også..
Jeg tænkte dog Clara
Jeg ved ikke hvorfor men min aller første tanke var Gudrun - ved ikke om jeg selv kan lide det eller jo men det var bare min første tanke.
Ellers tænker jeg:
Asta
Estrid (og ikke med A selvom det også ville være fint)
Vigga
Vera (nok det jeg bedst kan lide)
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128