Fødselsdags kage

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

615 visninger
2 svar
1 synes godt om
25. oktober 2013

Line8700

Hejsa i skønne kvinder!

Min søn har 1 års fødselsdag den 8 dec. og vil gerne lave en lille lagkage som både er pæn/sjov, men uden alt for meget af det søde. Tænker på at det fx ikke skal være fondant eller marcipan. 

Er der nogen af jer som kender nogle opskrifter, eller nogle billder til inspiration?

PS han kan IKKE tåle jordbær. 

 

På forhånd tak

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

25. oktober 2013

Mother-love

Hvis du ønsker uden fondant og marcipan. Kan du jo f.eks lave en lagkage du smører op med flødeskum med farve i.
Frugtfarve i før du pisker.
Og så måske et sukker billede?

Ellers kan du jo lave en fast kage ( f.eks chokoladekage) som du pynter med frosting også med farve og evt. Lidt glasur.

Man kan få sådan nogle små tuber med forskellige farver som du kan tegne på kagen med.

Anmeld

25. oktober 2013

Aabye

Vi har lige holdt 1 års fødselsdag for vores den mindste.. 
Der lavede jeg en lagkage med: Kakao bunde, kage creme, bananer og jordbær.. Jordbærene kan jo skiftes ud med noget andet.. 

Den var bare sprøjtet til med blå flødeskum.. Ganske hyggeligt.. VIlle ikke gøre for meget ud af den da det alligevel bare var en han skulle sidde med selv

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.