Jeg synes oliver kommer ualmindeligt sent i seng iforhold til mange af jeres unger. Han vågner mellem 7-8 om morgenen, så sover han igen sidst på formiddagen til først på eftermiddagen og så får han en eftermiddagslur på max en time. Og så kommer han i seng når han er træt omkring kl 21.30-22. Min SP der har sagt at det er en hel fin rytme, og det er det jo også; så længe jeg går herhjemme. Men det bliver måske lidt hårdt at få kørt ham ind i DP, skal jeg begynde at køre ham ind i en ny rytme inden han skal starte eller skal jeg bare vente??
Det eneste der er fast i hans rytme det er, hvornår han får mad. Han er træt på nogenlunde de samme tidspunkter på dagen, men det varierer lidt og det er ikke noget man kan sætte klokken efter.
Han har stor tillid til folk og bliver ikke bange for dem, så tror ikke det bliver et problem med DP-moren når han skal starte. Det er mere det der med hans rytme der bekymre mig!
-Nadia
Anmeld