Jeg har de sidste par dage, oplevet mange nye ting ved min krop. Og rent ud sagt haft det af h..... til 
Jeg har haft bækkenløsning i en uges tid. Udover det, er min mave sunken. Ikke så det er helt vild synligt, men jeg kan mærke stor forskel. Det presser slet ikke nær så meget på mine ribben, og jeg har mindre halsbrand. Har derimod fået meget mere pres i underlivet.
Igår og idag, har jeg oplevet et par gange, når jeg har været ude og tisse, at der har været en 'klump', af noget meget sejt geleagtigt udflåd på parpiret. Farven var hvid/meget lys grøn, på størrelse med en 2kr ca. Nogen idé om hvad det kan være? 
Jeg har også været van til gennem hele min graviditet, at 'lave stort' (undskyld mig) en gang om dagen, og nogen dage slet ikke. Men de sidste par dage, har jeg nok været ude 3-4 gange om dagen..
Jeg føler mig slet ikke så sulten længere, og jeg får flere gange om dagen, 'anfald' hvor jeg føler at jeg skal kaste op!
Hvorfor ved jeg ikke. Jeg bliver bare pludselig dårlig..
Jeg har haft de værste 'jag'/voldsomme tryk i underlivet idag, sådan løbende. En i timen, ihvertfald! Og kraftigere plukveer. Av av
Det hele gør bare vild ondt! Især de 'jag' i underlivet. Det føles som om jeg er ved at tisse i bukserne af de jag. Det spænder på en måde? 
Sidst men ikke mindst, så føler jeg mig rimelig svimmel.. 
Jeg er 31+1, førstegangsgravid, og det ville jo være lidt for tidligt at føde nu..
Hvis det altså overhovede er det? Hvordan er kroppen op til fødsel? Eller bare i jeres tilfælde?
Min livmoderhals blev målt for en uge siden, og var på 28mm. (Hvis det har noget at sige)..