Hej! 
Jeg fødte en helt fantastisk lille pige for 3 uger siden. Jeg har siden fødslen brugt suttebrikker, da mine brystvorter var for flade til hende. Hun har døjet med luft i maven, og jeg har derfor arbejdet på at droppe suttebrikkerne, da jeg tror, at hun får meget luft ind, når jeg bruger dem. Mine brystvorter er blevet suttet ud, og hun kan derfor godt på fat.
Jeg har det seneste døgn ammet uden suttebrikker, og jeg oplever, at hun sutter meget kortere tid end før. Er der andre, som har lagt mærke til det? Hun virker ikke interesseret i mere mælk, når jeg prøver at sætte suttebrik på til aller sidst.
Dernæst virker det som om, at hun er mere afslappet efter amningen uden suttebrik og falder bedre til ro. Andre der har oplevet det?
Håber i kan hjælpe
Anmeld