SKbaby skriver:
Hej alle.
Før jeg blev gravid var jeg 170 cm og vejede 57-58 kg.
Jeg er idag 18+5 og har efterhånden taget 4 kg på. For at være helt ærlig, så synes jeg, at det er ENORMT meget taget i betragtning af, at ens mave stadig ikke er vokset særlig meget.
Jeg vil bare så gerne undgå at tage mere end aller højst nødvendigt på.
Hvor meget havde i taget på, da i cirka var halvvejs?
Jeg er 19+5 og har taget 6 kg på indtil videre, og jeg har altså kun 162 cm at fordele det på, så jeg synes ikke at din vægtstigning lyder af voldsomt meget.
Mit BMI før graviditeten lå omkring 21. Synes heller ikke det er så rart at se tallet på vægten stige, men jeg måler mig hver uge og kan se, at jeg er blevet bredere over hoften, så de er begyndt at udvide sig, og så er jeg blevet omkring 8 cm større over brystet, så jeg ved jo godt hvor en del af vægten er forsvundet hen

Men så længe man spiser rundt og varieret og husker ikke at spise for to, så er der ikke noget galt i at tage på!
Anmeld