Hej grunden til jeg er ano, skyldes mest jeg ikke vil have en del af min familie spore mig, af prersonlige grunde.
Nu til mit spørgsmål. Jeg går på første modul, eller retter er igang med at lave en modul opgave, vi lige har fået udleveret. Vi har hidtil haft 2 opgaver, og ikke rigtigt fået nogen respons på dem.
Nogle her der ved hvordan man kan fylde 5 hele sider altså 12.000 tegn med mellemrum. Jeg ved vi skal lave en dataindsamling altså med f.eks.
Navn, alder, cevilstand og bostand.
Derefter skal vi lave en analyse, men hvordan pokker...
Altså vi skal finde hvad hun eller han fejler, og analysere det? Hvordan gjorde i dengang i skrev modul opgaver? og må jeg eventuelt se et eksempel? 
(Sygeplejeuddannelsen.)
Dengang jeg startede fik vi også en tekst vi skulle anaysere..
Men jeg vil gætte på, hvis i kun har den basale dataindsamling, at i så skal identificere sygeplejeproblemer ud fra V.H.'s behovsteori.
F.eks. har personen brækket benet kan der blive problemer i fht. mobilisering, personlig hygiejne, egen integritet, udskillelse af affaldsstoffer (obstipation pga. imobilitet) osv.
Vær obmærksom på, at det er SYGEPLEJEDIAGNOSER og IKKE lægediagnonser - det skal være problemstillinger sygeplejersken kan identificere, planlægge handlinger for og evaluere ud fra teorien om sygeplejediagnoser.. Husk, at sygeplejediagnoser skal være "SMARTE":
S: Specifik
M: Målbar
A: Acceptabel for patienten
R: Realistisk
T: Tidbegrænset
E: Evaluerbar
Held og lykke med opgaven! 

Off topic:
Sjovt, som det ændrer sig med tiden - dengang jeg startede skulle vi skrive 12.000 tegn (uden mellemrum) og vi var ved at dø, hvordan skulle vi nogensinde få bruge alle de tegn?
Nu på modul 14 har vi 80.000 tegn inkl. mellemrum, og vi er bekymrede for, om vi har for få.. 
