hjertelyd og gå til grunde!!!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

594 visninger
1 svar
0 synes godt om
24. oktober 2012

Marjansen

Hej, hvornår er det ca. man første gang får lov til at høre hjertelyd ?

 

Og hvis nu det mest tragiske som man er bange for   at den lille spire er gået til grunde - kan man så mærke det eller kommer der tegn eller  det kan man ikke opdage ?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. oktober 2012

Mink

Marjansen skriver:

Hej, hvornår er det ca. man første gang får lov til at høre hjertelyd ?

 

Og hvis nu det mest tragiske som man er bange for   at den lille spire er gået til grunde - kan man så mærke det eller kommer der tegn eller  det kan man ikke opdage ?



Godt spørgsmål !  

under "gravid" kan man følge det hele uge for uge og hvis man klikker på uge 10 står der følgende ...

Den første prøvetid er forbi. Alle organer er dannet og ”godkendt”, og dit ufødte barn har klaret den første og mest kritiske fase. Nu skal det blot vokse og udvikle sig. Dermed falder din risiko for at abortere også, især når du når forbi 12. uge.

Hjernen udvikles fortsat, antallet af hjerneceller og forbindelsen imellem dem øges hastigt. 

Øjnene kan opfatte lys, men kan endnu ikke åbne og lukke sig.

Ben og fødder udvikles mere og mere, og nu begynder også tæerne at tage form. På fingrene kan man nu ane negle og led.


Så jeg vil da sige at hvis man stadig er gravid efter uge 10 så ved man vel at hjertet slår ???  men jeg har selv tænkt det samme som dig ! 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.