Fra fpn.dkFlere børn finder ro med yoga. Yogastudiet i Græsted, Yogamudra i København og Yogahuset i Odder er blot nogle af mange udbydere, der underviser børn. 
- Yoga for børn er efterspurgt over hele landet. Børns hverdag er tit meget hektisk, og de har brug for stille stunder, siger formand for foreningen Dansk Yoga, Majbritt Thomsen.
Det bekræfter leder af Yogahuset, Anne Marie Hou.
- I fremtiden vil flere børn gå til yoga. Den stigende stress i samfundet smitter af på børnene. Yogaen er blottet for de krav, som både skolen og fritiden er præget af, siger hun.
Professor ved Danmarks Pædagogiske Universitet Per Fibæk Laursen synes godt om børneyoga:
- Kan man lære urolige børn metoder til at regulere sig selv, er det fint. Samtidig er der nogle etiske hensyn at tage, for yogaen må ikke blive grænseoverskridende for børnene.
Skeptikere opfordrer dog forældre til at være kritiske og undersøge, om yogaundervisningen ud over afslapning har religiøst indhold.
Læs mere her
Anmeld