Hej piger
Jeg skiver ano. da jeg ikke ønsker at blive genkendt via søgning på nettet.
Men sagen er den, jeg har tænkt i noget tid over, at ansøge om forhøjet børnebidrag til min datter. Jeg føler ikke at jeg kan give min datter hvad hun behøver af tøj osv. af de ca. 1200kr. man får hvert mdr. af far. Og self. dem man får hvert 3 mdr.
Jeg selv går på SU. og skal betale 3000kr. i skat ud af min SU. og derefter er der ikke meget at kører med. Jeg er ikke alene, men bor sammen med min kæreste ( ikke far ) Vi venter sammen til april, så det der er tilbage går til opsparing af møbler og hvad der eller tilhører til en lille ny. Det skal også siges han også er på SU.
Men er lidt bange for at ødelægge forholdet mellem min eks og mig, da vi faktisk kan godt sammen. Mun han bliver sur på mig hvis jeg ansøger?? Vil jo bestemt ikke ødelægge noget der går godt.
søger råd fra jer der har prøvet det samme, eller bare har nogle tanker omkring dette.
Anmeld