annec skriver:
Mistede jo i uge 11, inden jeg fik vores søn.. Og mistede igen i går i uge 13
. Nøj hvor er det dog hårdt!
er bare så ked af det.. Så skal have en kirurgisk abort i morgen..
Men hvor stor chance er der for det sker igen? Nogen der har prøvet det 3 gange i træk?
Var bare sikker på at det ikke skete den her gang :-(
Det er så hårdt og så uretfærdigt.
Men man skal også tænke på at det måske var for det bedste, da der måske havde været noget galt. moderkagen kunne der også ha været noget galt med.
når du ikke kender grunden til de to aborter så er det jo svært at forst¨å hvorfor det går galt. men der kan bare være så meget.
jeg har mistet 4 gange grundet aggressivt immunforsvar. så jeg fik immunglobulin for at min krop ikke skulle gå imod barnet. min krop danner anti nukleære antistoffer, det fandt vi ud af ved at der blev taget 12 blodprøver af ønske fra rigshospitalets fertilitets klinik. overlæge Ole Bjerne Christiansen.
en graviditet er en meget kompliceret proces og uden vi tænker over det, faktisk et mirakel. der er alt for mange der tager det for givet. men der behøver ikke være noget galt, kan være i bare har været uheldige.
håber indgrebet går hurtigt så i kan komme hjem og være der for hinanden og slappe lidt af.
Anmeld