Kære alle,
Skolen er igang igen, og fødselsdagsinvitationerne vælter ind af døren herhjemme. Det virker nærmest som om halvdelen af børnene i klassen har haft fødselsdag i løbet af sommerferien (inkl. vores egen den yngste
) - Alle vil naturligvis gerne fejres, og derfor går de fleste weekender p.t. med at køre drengene fra den ene fødselsdag til den næste.
Nu er det så at frustrationen opstår hos mange, og til dels også hos mig selv. For i begge mine drenges klasser er der lavet regler for hvor store beløb der må gives gaver for. Det er ikke store beløb, så alle kan være med, men det betyder også at det kan være rigtig svært at finde en bare nogenlunde spændende gave indenfor rammerne.
Vi har naturligvis haft dette i tankerne i forhold til vores net-butik, og har også fundet en del gaver i den lave ende af pris-skalaen, som samtidig kan være lidt anderledes end de traditionelle plastikting. Men vi overvejer stærkt at udvide kategorien, og så evt. lave nogle pakker med at man kan købe f.eks. 5 gaver på en gang (vælge mellem forskellige produkter), og få dem til en god pris. På den måde kan man have et forråd liggende i skuffen, så man ikke skal afsted hver gang der dukker en fødselsdagsinvitation op.
Var det noget som I synes ville være en hjælp i jeres hverdag?
Jeg vedhæfter også lige en afstemning om beløbsstørrelse på hvor meget man normalt bruger på disse gaver :-)
Mange hilsner
Heidi / Drengeting.dk
Anmeld