Jeg er i nogenlunde samme dillemma....
Jeg er nyuddannet her i juni, og får nu dagpenge... der er ikke lige just job i sigte!!! Har dog et vikarjob og får derfor pt. suplerende dagpenge.
Vi har et barn på 3 år, og vi er altså gået igang med projekt barn nummer to selvom jeg ikke har arbejde.... for det første aner vi ikke om der går 1 måned eller 1 år før jeg bliver gravid, for det andet så vil jeg ikke ha meget længere tid mellem mine børn end 5 år som MAX.
Så vi tog altså den beslutning at vi startede projekt barn nummer 2, og så må vi tage det som det kommer...
vi har en ok økonomi, ikke mega god. Manden har fast arbejde, jeg er på dagpenge.... Dagpenge er immervæk mere end SU var ;-)
Så GO FOR IT! er mit svar.... I mit hoved kommer familielivet altså i første række... (selvfølgelig ikke hvis man skal flytte fra hus og hjem af at få barn nummer 2
)
Anmeld