D. 24/7-12 kl. 01.04 kom vores dejlige lille søn til verden
Jeg havde længe gået og håbet lillemanden snart ville komme til verden, jeg begyndte derfor at se hvilke myter der var omkring at kunne sætte fødslen igang, her læste jeg at ananas skulle have en effekt, så jeg smuttede da lige op for at købe en ananas, og spiste en halv om søndagen. :-)
Ved ikke om det var ananasen, men mine veer begyndte så småt.natten mellem søndag og mandag ved 2 tiden, dog ikke regelmæssige, der var ca 15 minutter i mellem, kunne dog ikke sove for dem, kl blev 6 om morgenen da jeg vækkede manden og sagde jeg troede snart vi skulle være forældre.
Mine veer blev kraftigere i løbet af dagen, men var stadig ikke regelmæssige, så brugte det meste af dagen på bare at få slappet godt af. Kunne ikke så meget mere, da det gjorde en del.ondt. Ved 16 tiden blev de regelmæssige og kraftige, vi ringede derfor til fødegangen, de mente vi lige skulle vente et par timer med at komme. Det gjorde vi så, kom op på fødegangen ved 18 tiden og blev undersøgt, var 5 cm åben så jeg kom ind på en fødestue. Derde havde meget travlt så der gik noget tid før jordmoderen kom, men vi blev så modtaget af en assistent, jeg kom i fødekar for at dulme smerterne og det var virkelig lækkert.
Det viser sig dog at jeg ikke burde få lov at være der i, da mit blodtryk var meget højt, jordmoderen anbefaler mig kraftigt til at få en epiduralblokade, da den ville sænke mit blodtryk, bliver lidt ked af det, da jeg egentlig ikke ønskede den, men valgte at få den alligevel, da mit blodtryk var så højt, og mine smerter var også ret så slemme, kunne slet ikke koncentrere mig om at trække vejret under veerne, og sikke en lettelse for mig, jeg kunne pludselig samarbejde med mine.veer.
Efter jeg har fået blokaden kommer der en mindre pause i mine.veer, de tager dog hurtigt til igen, og jeg når til pressefasen vandet går, og få presseveer efter det er vores lille guldklump født , han kommer direkte op på mit bryst og sikke en lettelse at få ham op. Helt fantastisk følelse. Jordmoderen hjælper med at få den første amning.op.og køre, derefter bliver han målt og vejet 3340 gram og 53 centimeter, helt igennem perfekt.
Efter 1,5 døgn bliver vi udskrevet, det hele.fungere bare perfekt
Vedhæftede fotos (klik for at se i fuld størrelse)
Anmeld