Nu mens jeg ikke arbejder er jeg startet som frivillig på et værested/genbrugsbutik dels er jeg jo socialrådgiver og skal hjælpe de brugere der har brug for det og dels skal jeg hjælpe til i genbrugen!
Kiggede lidt på det de havde i butikken og hvor har de meget mærketøj i de små str! Jeg sortede tøjsække der var en small katvig pose stadig med mærke på, den satte de til 20kr, damn hvorfor var den genbrug der ik da Noah var lille!
De smider alt med mindste plet eller hul, og må indrømme jeg har det svært ved at smide f.eks katvig bluser/dragter ud med bitte små pletter når jeg ved de ryger for 20-40kr på ts!
Ved i om der er nogen organisationer der tager tøj selvom de har bittesmå huller el pletter f.eks til børn/voksne i afrika el. Hjemløse?
Anmeld