Igennem hele min graviditet har mit blodtryk været forhøjet og jeg er derfor blevet holdt godt øje med.
Onsdag d. 13/6 skulle vi til kontrol på Hvidovre Hospital, pga. blodtrykket, og lægen vi snakkede med syntes at nu var det tid til at få sat gang i et eller andet. Hun gav migg derfor en modningspille, som er den første pille man får når man skal sættes igang, og så fik vi en ny tid til søndag, hvor vi igen skulle komme til tjek, og der skulle jeg så videre sættes igang hvis ikke noget skete inden der.
Vi tog hjem og skulle hygge med landskamp, men kl. 18.00 da kampen gik igang rejste jeg mig fra sofaen og så gik vandet i en stor skylle. Jeg ringede til fødegangen og aftalte at jeg skulle komme til tjek kl. 20.30.
På Hvidovre blev jeg tjekket og var 2 cm åben men med fuld livmoderhals stadig. De ville have at jeg blev derude pga. mit blodtryk, men Søren måtte ikke blive derude, så jeg valgte at tage hjem og sove, og skulle komme tilbage 8.45 torsdag morgen.
Natten gik med småveer, så det blev ikke til meget søvn.
8.45 var vi igen på Hvidovre, og de tjekkede mig og jeg var stadig ikke mere end 2 cm åben. En overlæge kom for at snakke med os, og han ville have skub i fødslen, pga. mit blodtryk, og pga. at vandet var gået, så han ville have mig på fødegangen og have mig i vedrop.
Lidt vildt at stå der, og tro at de ville fortsætte med at give mig igangsætningspiller, og så pludselig få afvide at nu skulle jeg ned på fødegangen og have drop.
Jeg bad om at komme ud og få lidt luft inden, og vi fik lov til at gå i 20 min, og kl. 14.00 lå jeg koblet til vedrop, med hjertestrimmel, og kunne jo ikke rigtig komme ud af sengen pga. ledninger og drop. Der blev skruet godt op for droppe med vestimulerende, og allerede efter godt en time begyndte jeg at få veer. Der blev skruet yderligere op, og nu bed de rigtig godt, kl. 17 blev jeg tjekket og havde åbnet mig 4 cm, og nu gjorde det så ondt, så jeg bad om en EPI. De havde travlt, så EPI lægen kom først kl. 18, fuck den time var ulidlig, det eneste jeg fik var lattergas.
Epi'en mærkede jeg overhovedet ikke blev lagt, han var super god, men det var svært at sidde stille når veerne kom væltende.
Nøhjjjjjj det var en befrielse da den begyndte at virke, og jeg nåede lige at fortælle EPI lægen inden han gik, at han var min nye bedste ven (Tror det var lattergassen der snakkede).
Timerne gik, og jeg bleb mere og mere træt. Kl. 23.15 var der vagtskifte, og jeg var så ked af at skulle af med den jordmoder, for hun var bare super, men ind kom en af de jordmødre der havde undersøgt mig en af de gange jeg havde være til tjek derude.
Nu havde jeg åbnet mig ca. 7-8 cm. Men tingene begyndte at gå lidt i stå, så en overjordmoder kom ind, og ville lige tjekke mig også, fordi hun ikke syntes at der skete nok. Der var stadig en kant rundt, så Alma's hovede ville ikke rigtig komme ned, og jordmoderen skruede op på fuld styrke for vedroppet for at se om det kunne virke, og da kl. var ca. 02.30 kom overjordmoderen igen ind, undersøgte mig og kunne konstatere at jeg var ca. 9 cm åben, men at Alma slet ikke trængte ned som hun skulle, så hun syntes at vi skulle lave et kejsersnit, da hun var bange for at mit bækken simpelthen ikke var stort nok

, fedt at få afvide når man har ligget med veer så længe.
Men jeg tog det fuldstændig roligt, og sagde at sådan måtte det jo være. Så kl. 02.45 blev jeg kørt over på operationsstuen, og kl. 03.22 kom Alma til verden og scorede højeste score.
Alt i alt en vild oplevelse, men jeg ville nu gerne have født hende selv, men når det nu ikke kunne være sådan, så syntes jeg at oplevelsen var god.
En virkelig hård omgang med vedroppet der gav de ondeste veer - 6 på 10 minutter da det var på det højeste, og så i så lang tid, fra 14.00 - 02.45. Og så lige et kejsersnit til at slutte af på, tror nok min krop har været smadret.
Termin d. 16 juni, fødte d. 15 juni.
3245 g og 51 cm.
Alma