(Er lige ano, da jeg ikke vil hænge min arbejdsplads ud...)
Er der andre end mig der ved de ikke vil tilbage på deres arbejdsplads efter barsel (evt. fordi at de har taklet hele graviditetssituationen meget skidt), og som bare skal have overstået de måneder der er tilbage til barsel??
Jeg kan gå fra ca. midt i november, så har 6 mdr. og var indti jeg blev gravid - super glad for arbejdspladsen og chefen, men chefens måde at håndtere min graviditet og pt. sygemelding (skal ikke være sygemeldt mere end til næste uge) rigtig rigtig skidt. Kan slet ikke forestille mig hvordan chefen ville håndtere at man har et lille barn der bliver syg, der skal til lægen etc. hvor man har brug for noget fleksibilitet.
Jer der ved I ikke skal tilbage efter barsel, siger I det inden eller først når I nærmer jer at I skal tilbage igen?

Hvorfor er det at der er så mange chefer der har svært ved at håndtere graviditet?! Hvordan kan det være at man skal sidde som gravid og føle at man er i vejen fordi man har gang i noget der er så naturligt og normalt??
Jeg er mega hormonella idag - men også bare super fustreret over mangle på forståelse! ØV... lorte onsdag!
Anmeld