Chel1992 skriver:
Kæresten og jeg har siddet og snakket lidt hvad angår efternavne for når vi skal giftes, vi har ikke helt fundet ud af hvornår vi skal giftes endnu, men vi har siddet og snakket lidt frem og tilbage og vi vil begge gerne have vores efternavn men vi vil også gerne forbindes via efternavn så vi har besluttet os for at vi ville have begge, hvilket betyder (har læst på kommunens hjemme side) at der lige skal en bindestreg imellem så kan vi få begge 
Men så kan vi ikke helt finde ud af hvad der lyder bedst
så hvis i lige ville give et bud på hvad i syntes der lyder bedst
+ det så ved vi ikke om vi måske ændre navn inden vi bliver gift (I tilfælde af at der går nogle år før vi får råd). Nogen der kender til regler deromkring? 
Jeg synes Pilgaard Kristensen-Rimme. Kan godt lide den lidt anderledes rækkefølge, det andet er squ for kedeligt og lyder heller ikke lige så godt efter min smag.
Har også en veninde der hedder "..... Andersen Birkemose" og synes også det lyder langt bedre end hvis Andersen kom til sidst 
Just my opinion
Anmeld