Hej med jer.
Jeg har en del tanker i mit hovede, så skal prøve at skrive det her, så simpelt som muligt.
Jeg er en ung kvinde på 23 år. Jeg fik min første mens da jeg var 11 år og været på p-piller siden jeg var 15 år, og har aldrig haft nogle problemer med p-piller.
For ca. 7 uger siden blev min forlovede udsendt. 3 uger inden det døde min far af kræft. Begge ting tog rigtigt hårdt på mig. Nogle få uger efter at han tog afsted fik jeg min mens, men den kom 1-2 dage for sent og det var kun pletblødninger. Det tænkte jeg ikke videre over. Det skal lige siges at dagen inden min forlovede tog afsted havde vi samleje.
Så tog jeg min sidste p-pille i blisterpakningen fredag d. 30. marts og forventede at min mens ville komme ca. om onsdagen. Det gjorde den bare ikke. Den er ikke kommet endnu. Om fredagen tog jeg en graviditetstest om eftermiddagen og den var negativ. Lørdag skulle jeg begynde på den nye blisterpakning, men vidste ikke om jeg stadig skulle det når min mens ikke var kommet. Derfor ringede jeg til vagtlægen og han sagde at jeg bare skulle tage mine p-piller som jeg plejer og så give det påsken over. Hvis min mens stadig ikke er kommet på tirsdag skal jeg hen til lægen med en morgenurin og jeg vil også have lavet en blodprøve.
Nu sidder jeg så her. For at sige det lige ud - skidehamrende nervøs. Hvad nu hvis? Er jeg gravid? Er det pga. noget psykisk? Jeg ved ikke HVOR jeg skal gøre af mig selv. Min forlovede sidder flere tusinde km væk og jeg vil ikke nævne noget over for ham, før jeg har været med lægen (jeg vil ikke have at han skal gå rundt dernede og bryde sit hoved med det her).
Er der nogen, som har prøvet noget lignende før? Nogen som er blevet gravid på trods af p-piller? Nogen som har haft udebleven mens pga. psyisk belastning?
Please hjælp - jeg er i vildrede... 
Mvh. Louise.
Anmeld