Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Hej derude i stuerne.
Jeg er idag 41+0 og har slet ingen tegn på fødsel, jeg er så bekymret for om vores datter overhovedet kommer ud til os. Jeg har været til jordmor i torsdag hvor hun fortalte mig de først vil sætte mig igang næste torsdag. Jeg syntes der er SÅ lange udsigter til at vi har hende i armene. Men jeg vil høre jer derude om det er "normalt" og gå så lang tid over tid, ja jeg ved godt det "kun" er 1 uge men alligevel så føler jeg at det måske er min krop der ikke kan "producere" det gyldne stof så fødslen går igang. Alle mine veninder rundt om mig føder på livet løs og mange af jer herinde som har haft termin eller er op over har også født.
Er der slet ikke noget man kan gøre for at sætte fødslen igang ???? Sex hjælper ikke
Hilsen en MEGET forvirret højgravid som er meget utålmodig..!!!
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Anonym skriver: Hej derude i stuerne. Jeg er idag 41+0 og har slet ingen tegn på fødsel, jeg er så bekymret for om vores datter overhovedet kommer ud til os. Jeg har været til jordmor i torsdag hvor hun fortalte mig de først vil sætte mig igang næste torsdag. Jeg syntes der er SÅ lange udsigter til at vi har hende i armene. Men jeg vil høre jer derude om det er "normalt" og gå så lang tid over tid, ja jeg ved godt det "kun" er 1 uge men alligevel så føler jeg at det måske er min krop der ikke kan "producere" det gyldne stof så fødslen går igang. Alle mine veninder rundt om mig føder på livet løs og mange af jer herinde som har haft termin eller er op over har også født. Er der slet ikke noget man kan gøre for at sætte fødslen igang ???? Sex hjælper ikke Hilsen en MEGET forvirret højgravid som er meget utålmodig..!!!
Uhh jeg kender de tanker. Jeg var overbevidst om at lige netop min baby aldrig ville komme ud. Han kunne simpelthen ikke finde ud af det. Men ud kom han Jeg var overbevist om at jeg skulle være den første kvinde der var evigheds gravid... Jeg skovlede sne og gik på trappen og skurede gulv. Ingenting hjalp Hadede når folk sagde til mig at baby jo havde det godt og selvfølgelig nok skulle komme til sin fødselsdag. Hadede når folk skrev eller ringede for at høre om der var sket noget. Tudede da jeg var til skanning for at se om der var nok fostervand og de sagde at alt så fint ud så de ville først sætte mig i gang 3 dage efter. Jeg kunne ikke forholde mig til at der gik sååå lang tid. Håbede hver nat når jeg gik i seng at nu var det i nat det skete.. Og tudede om morgenen når der ikke var sket noget..
Det jeg prøver at komme frem til her er at dine tanker er meget normale. og forståelige.. Men faktum er at du kan ikke gøre så meget for at bebs kommer før den ønsker.. Og bare rolig. Ud skal den nok komme.
Jeg havde en drømmefødsel. Jeg endte med at blive sat igang. Der skete ikke så meget så jeg tog hjem. Sov og slappede af. Ved 5 tiden begyndte veerne så småt. Tog på sygehuset og kl 9 tog de vandet. Kl 3 sad jeg med mit guld i armene efter 20 min presseveer.. Al den tid jeg gik over og var øm og havde pluk veer modnede min krop. Så jeg slap for en langtrukken fødsel..
Jeg ved ikke om du kan bruge det her til noget.. Det blev vist lidt langt
Jeg vil slutte af med at sende en masse ve støv og en masse i din retning.
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128