Eksperthjælp: baderitualer

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

449 visninger
1 svar
0 synes godt om
3. april 2009

Rikke L. Rahm

"baderitualer"

Hej min søn er bange for, at gå i bad, han skriger og græder. jeg er bange for, at jeg måske har kom til at skræmme ham en gang med for varmt vand. hvad skal jeg nu gøre, så han kan være mere roligt?

Rikkes svar

Hej

Mit råd til dig er at tage det roligt og lave baderitualet til en leg. Plask med vandet, køb nogle bade dyr eller syng en badesang. Fortæl hele tiden dit barn har der ske og hvad du gør så han ikke bliver overrasket.

pøj pøj

hilsen Rikke Rahm

Eksam. Psykoterapeut Rikke Rahm tilbyder individuel-, par- og familieterapi/rådgivning samt Samtalegrupper og workshops for gravide par og samtalegruppe for voksne i sammenbragte familier.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

8. april 2009

Mt4

Vores datter elskede at komme i bad, men fra den ene gang til den anden ville hun ikke. Havde været syg. Så nogle gange vaskede jeg hende bare, og prøvede så igen med bad, men niks.
Har fundet det lille babybassin frem, succes, nu bades der atter med glæde. Og hun elsker når vi laver sæbeskum...
Så badekaret er sat væk.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.