Kaya blev født på kvindernes kampdag 08/03-11

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

791 visninger
6 svar
0 synes godt om
12. marts 2012

Dietzel

I torsdags kom vores lille Kays til verden kl. 10.44. Hun vejede 3360 gram og var 49 cm lang..

 

Fødslen startede onsdag aften på min terminsdag ved at vandet gik kl. 21.00. Talte med jordmoderen på fødeafdelingen og da jeg havde haft veer dagen igennem, dog ikke kontinuerligt, ville hun gerne at vi kom ind på føregangen..

Jeg var alene hjemme da min mand var i aftenvagt, så fik ham ringet hjem og var ca. 1 time senere på fødegagen.. 

 

Jeg var på det tidsounkt 3 cm åben og fik lavet en strimmel af hjerte, puls osv. Jordmoderen mente, at mine veer nu var så kraftige at jeg skulle blive derinde..

Natten igennem tog mine veer til, men det gjorde desværre ikke at jeg udvidede mig mere en 1 cm på ca. 6 timer  Så fik ve-drop ca. kl. 06. mine veer tog til og ca. kl. 09.30 var jeg udvidet 10 cm.. 

Presseveerne begyndte lige så stille at vise sig.. Fødte lille Kaya efter 9 min med presseveer, så det gik simpelhen så stærkt, dejligt, at der var noget der gik stærkt 

 

Vi kom hjem fra patienthotellet i går og nyder at være blevet en lille familie 

 

Krydser finger for jer der endnu ikke har født, håber på det snart sker og at det kommer til at gå rigtig godt.. 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

12. marts 2012

Dietzel

Det er så super flot med en stave fejl i hendes navn.... Hun hedder dog ikke Kays men KAYA 

Anmeld

12. marts 2012

Sujan

Stort tillykke med din lille Kaya.. synes det lyder som en god fødsel, trods det tog lidt tid med at udvide sig:-)

Håber i har det godt. Nyd tiden og lær din skønne datter og kende. Misunder dig og glæder mig til at sidde med min egen datter i armene snart

Anmeld

12. marts 2012

micho

et stort tillykke...

dejligt det gik så hurtigt

nyd tilværelsen som nybagt mor, og familie

velkommen KAYA

Anmeld

17. marts 2012

Silja&Noam

Stort stort stort tillykke med Kaya

Anmeld

17. marts 2012

Bullerfnis

Stort tillykke med lille Kaya, det lyder som om alt førløb lige som det skulle

Anmeld

17. marts 2012

Dietzel

Tak skal I ha  Vi nyder det simpelthen så meget.. 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.