Fra fpn.dkDen landsdækkende salmonella-epidemi har ramt danske spæd- og småbørn hårdt. Nye tal fra Statens Serum Institut viser, at en baby i 2008 havde næsten 10 gange så stor risiko for at få en salmonella-infektion af typen typhimurium, som en baby havde året før. For et-fire-årige blev risikoen næsten ni-doblet.
Til sammenligning havde voksne fra 25 år og opefter fire-fem-gange så stor risiko for at blive sendt i gulvet af bakterien, der giver myndighederne rynker og babyerne dårlig mave.
Hverken Fødevarestyrelsens eller Statens Serum Institut kan give nogen sikker forklaring på årsagen til stigningen. Dog kan det skyldes smitte fra forældre, smittekilder som svinekødsprodukter og dårlig hygiejne.
Læs mere her
Anmeld