Babyklar skriver:
hov , der sku stå, hvorfor der er så stor forskellen fra første graviditet til anden graviditet, hvvorfor "vokser" man så hurtig.
Det her svar er sakset fra sundhedsplejersken.dk på et spørgsmål fra en 2. gangs gravid i uge 8, som er bekymret for, at maven vokser så hurtigt.
"Jeg kan godt forstå, du tænker over forskellen, men det er simpelthen helt normalt. Et kvarter henne og maven er vokset - nej, spøg til side; men det går vildt hurtigt anden gang.
Som du selv siger, er mavemusklerne slappere og alt har været udvidet før, så det er giver sig MEGET hurtigt.
Lige nu er det din livmoder, der fylder op i bækkenet, så tarmene flytter sig op, og specielt om aftenen svulmer tarmene rigtigt op og du ser mere gravid ud.
Du behøver ikke være bekymret, men bare glæder dig over, at du venter barn igen og snart skal til nakkefoldsscanning og se den lille."
Så det er tydeligvis helt normalt, der er bare gang i en større udvidelse af baby palæet
)
Anmeld