Hej.
Vi har jo fået skønne Felix hjem i onsdags. Han er 14 måneder og er indekat. Han er stadig noget utryg i vores hjem med en anden kat, 2 hunde, 3 børn osv osv. Hvor han er vant til en ung kvinde på 26 år, 2 andre katte på 1. sal.
Han holder sig med under sofaen om dagen. Vi kan sagtens komme til ham og han spinder og snoer sig meget, når vi rækker hånden ind til ham. Han er bare ikke blevet modig noj til at komme helt frem om dagen endnu.
Men men men... Når roen falder på og vi alle er gået i seng, begynder festen. Alle de kælere, han har manglet i løbet af hele dagen under sofaen, skal hentes hjem nu. Han kæler mod alt og hopper nærmest fra den ene seng til den anden.
Det er skisme værre end at have bette børn igen, så mange gange man vågner om natten.
Vi vil gerne have han til en udekat også, men der skal vist gå 2-4 uger, før han må komme ud. Det er helt sikkert bedst, han finder sig fuldstændig tryg i hjemmet, før han skal ud i den store vide verden, hvor han aldrig har været før.
Men kloge katte-kvinder... Hvad gør jeg.... Vil jo gerne kunne få min nattesøvn, men vil ikke lukke ham inde? Han må bare gerne være træt om natten og vågen om dagen 
Anmeld