Jeg har lavet min første dåbskage. Det er min 3. kage med fondant og jeg synes den blev så sød! Den er lavet til min tvillingebrors søns barnedåb, dvs min lille nevø!
Den er lavet af to kager, der begge indeholder sukkebrødsbunde, hvid tobleronekrem og hindbærmousse, smurt op med cream cheese frosting.
Jeg kunne ikke helt finde ud af at lave skarpe kanter, hvis I forstår hvad jeg mener, så den blev lidt rund og buttet i det.
Skrev i går, om nogen kunne anbefale en bogstavskabelon, da jeg gerne ville have havt navn på en anden gang. Jeg ville ikke ødelægge denne her kage med at skrive på den med glasur. Turde ikke. Synes den fungerede fint uden, men til en anden gang ville jeg godt have haft navn på. Men den var et stort hit! Også for mig
Vedhæftede fotos (klik for at se i fuld størrelse)
Anmeld