"Moderkageprøve og køn"
Ville høre om svar på kønnet af det ufødte barn igennem en moderkageprøve er 100% sikkert .
Så hvis vi fik af vide vi venter os en dreng så er det helt sikkert ?
venlig hilsen
ninna
Pias svar
Hej Ninna
Ja, man kan være 100% sikker især når det er en dreng du venter – og tillykke med det!
Det man tester er en vævsprøve fra moderkagen og dvs det er barnets kromosomer man analyserer på. De tager ikke fejl med mindre at de er kommet til at tage en bid af dig. I det tilfælde ville prøven vise at det blev en pige. Det sker yderst sjældent vil jeg skynde mig at sige men det er set. Men når du venter en dreng så skulle det være meget mærkeligt hvor XY kromosomerne skulle komme fra ;-)
Held og lykke med det!
Varme hilsner fra Pia
Følg Pia’s blog på www.motherbynature.dk hvor du kan finde inspitation, tip og råd til din naturlige graviditet og fødsel. Du kan ved at tilmelde dig nyhedsbrevet helt GRATIS få Piaøs Mini Guide: Sådan gør du fødslen meget lettere – 3 trin der ændrer alt. Du kan også hente en gratis ordbog og lytte til podcasts med gode råd om hvordan du tackler alt fra kvalme til at komme i gang med amningen.
Pia holder kurser i fødselsforberedelses og hjælper kvinder som er bange for at føde og/eller har haft traumatiske fødselsoplevelser. På hendes hjemmeside kan du også købe hendes eget design af graviditets- og ammepuder.
Se Pias hjemmeside: MotherByNature.dk
Anmeld