Og jeg ku egentlig godt tænke mig at vide hvem det er? For personen har valgt at være anonym!
Kommentaren på et af mine indlæg lyder følgende:
Dette er skrevet i den bedste mening: Du har på baby.dk givet udtryk for, at du gerne vil være journalist. Er du klar over, at din retstavning er meget usikker? Hvis dit uddannelsesønske er alvorligt ment, så forstår jeg ikke, du ikke gør dig mere umage for eksempel her på bloggen, hvor det ikke ville tage dig mange minutter at gå dine indlæg igennem for fejl, inden du offentligør dem. At slå ord som "intellektuel" og "disciplin" op kræver ikke lang tid, og at lære sig selv at skrive sammensatte ord i ét ord er heller ikke uoverkommeligt.
Det er svært at følge dig, når du på den ene side udbasunerer dit ønske om en journalistuddannelse og på den anden side demonstrerer en så stor ligegyldighed over for det skrevne sprog. Man lærer ikke bare lige pludselig at stave korrekt - det kræver en indsats. Gider du?
- Altså jeg ved ikke helt hvad jeg skal mene. Men "skrevet i bedste menning"? Jeg synes det er skrevet i en nedladende tone. -specielt det sidste!
Jeg har ikke tænkt mig at forsvare min stavning, da jeg er svagt retarderet og har kæmpet med det hele mit liv. -Det var specielt hårdt i folkeskolen. Men nu er jeg kommet oven på. Nu kæmper jeg så istedet med at ha et virkeligheds fjernt billed. Drømmer jo somsagt om at blive journalist. Men det var værre for 1 års tid siden, for der drømte jeg om at blive astronaut. -mit mål var at blive den første astronaut med højdeskræk! Jeg prøver at styre det, men det er svært.
Så kære anonyme, tak for din hjælp. Jeg har brug for hjælp.
Mæd vænli hilseen Ditte
Link til solstråle historien:
jeg syntes så slet ikke den post lyder som et godt råd, og hvis det var hensigten hvorfor så "gemme" sig?