Peiner skriver:
Har du prøvet amerikansk olie..? Ved godt at der er delte meninger om brugen af det. Det kan hos nogle kvinder lige være det, som skal til for at sætte skub på det hele.
Jeg købte en lille flaske amerikansk olie på apoteket. Olien blandede jeg i et glas sammen med ufortyndet saft. Sådan som du normalt vil blande et glas saft - Så brugte jeg den amerikanske olie i stedet for vand.
Jeg drak den amerikanske olie kl. 00.30 og vandet gik 06.00
Min søn Alexander blev født senere samme dag om aftenen kl. 22.22.
Både min mor, min mors veninde og min moster har i sin tid også drukket amerikansk olie og inden for 24 timer efter indtagelsen, havde de alle født 
Det er ikke farligt for hverken din eller baby. Den eneste bivirkning er at olien virker meget afførende. Der er selvfølgelig ingen garanti for at det virker og det virker kun hvis kroppen er helt klar til fødsel.
Som sagt er der delte meninger omkring brugen af amerikansk olie og selvfølgelig vil hverken læge, jordmoder og apoteker anbefale det som igangsættende.
(Lige som en tilføjelse - Min mor, som i sin tidogså drak olien med effektiv virkning, er i øvrigt sygeplejeske og hverken fraråder det eller anbefaler det.)