Marita skriver:
Ja, som overskriften lyder, så har vi fået et lille poblem. Andrias bliver 4 år til september. Han har været helt tør - dag og nat - siden maj sidste år. For to uger siden blev Andrias storebror igen. Han har også sin lillebror Kristoffer på snart 2 år. Siden i torsdags har han tisset i bukserne 8 gange. Han har ellers aldrig uheld!
Vi har før hørt om børn der begynder at tisse i bukserne, når de får små søskende, men vi har bare ikke hørt nok efter til at forstå, hvad man gør ved det! Hjælp og gode råd modtages med kyshånd 
Det er helt normalt at de pludseligt begynder på det.
Som en anden skrev, så skyldes det at din trold, søger opmærksomhed.
Sørg for at der OGSÅ er alenetid imellem jer. Lav ting sammen hvor du "ser" ham 100%.
Lav mad sammen, gå på legepladsen.
Sørg for at han får lidt særlige privilegier nu han er "den store".
Lav en hyggestund på et bestemt tidspunkt om dagen, hvor I ser en sjov film, leger, spiller spil, hyggegnasker..og ros ham med hvor stor han er, når han hjælper til.
Han kan sagtens en masse små ting, der får ham til at virke som den store..henter en ble, en vaskeklud, deltager i skiftningen, er med ved amningen og fortæl ham så hvor dejligt det er at du har sådan en dygtig storebror, som bare hjælper SÅ meget.
Giv dig til til højtlæsning og puttestunder, kun med ham.
Og det er vigtigt at far gør det samme.
Gå i svømmehallen uden baby og tal så med ham, som en fornuftig lille sjæl, der har sine egne tanker og meninger.
Du skal ikke sætte focus på hans uheld.
Slå det hen med:
- Jamen hovsa..det var ikke så godt....og den slags ting.
Så skulle det gerne gå i sig selv igen ret hurtigt. 

Kærligst
Sussie