millesofie skriver:
hvordan har i det?
herhjemme overholder vi altid de andbefalede aldersgrænser og det kan tælles på en hånd hvad Marcus-Emil har set som har været for 7 år af (han bliver 6 i okt) tilgengæld så har han to spil til PS2 som er fra 7 år af men det er jo mere fordi de ikke forstår handlingen (det er ice age2 og monsters inc) men han vælger jo selv de andre som både er på dansk og som Tinke synes er sjove at kigge med på (hun er 1½ og de andre spil er fra 3 år af)
så jeg er nok pisse dobbel moralsk 
men tænkte på hvordan andre havde det med den slags
så nu kommer der en afstemning 

Jeg har sørme tænkt mig selv at vurdere hvad jeg mener de bør se/spille.
Nu spiller vi ikke voldsomt meget herhjemme, til gengæld er vi (især jeg) store filmnørder, og jeg tjekker aldrig aldersgrænser på filmene. Jeg vil ikke lade mine små børn se film jeg ikke selv har set - med mindre det er børne-og animationsfilm i biografen f.eks.
Hvis mine børn som 8-årige spørger om de må se en bestemt gyserfilm vil jeg da ikke udelukke det. Jeg elskede gyserfilm som barn - mine forældre prøvede at forbyde os at se dem, hvilket resulterede i at vi så dem i smug når vi var alene eller fik lokket vores babysittere til at leje dem for os 
Man finder hurtigt ud af hvad ens børn kan tåle at se ud fra hvordan de reagerer på det, og jeg tror det handler om at man som forælder ser med fornuftige og kritiske øjne på hvad ens børn skal have lov til at se - og ellers gøre sig erfaringerne ud fra ens beslutninger.
Samtidig handler det om at snakke med sine børn om hvad det er de skal se/har set - og er der f.eks. sex eller vold, så forklar dem hvad det handler om i stedet for enten at skynde sig at slukke eller bortforklare...eller ignorere 
Anmeld