Ked af det - hormoner?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

447 visninger
2 svar
0 synes godt om
15. maj 2011

Anonym trådstarter

Hej med Jer.

Jeg har svært ved at finde ud af, hvor jeg skal skrive dette indlæg, så håber ikke nogen bliver irriteret over indlægget under Fødsel .

Jeg har født for 2 uger siden og har haft nogle rigtig dejlige uger sammen med min mand og min datter. I morgen skal min mand starte på arbejde igen. Og jeg har det så mærkeligt med det.
De andre gange, jeg har været på barsel, kan jeg ikke huske, hvordan det har været, når han har skulle starte, men denne gang er jeg bare rigtig ked af det! Jeg er så bange for, at jeg ikke kan klare hende alene.

Med de andre børn har jeg haft skønne barsler. Men denne gang er jeg bare mere usikker på mig selv. Så mærkeligt!  
Hun har den sidste uge været ked af det om aftenen og har været meget svær at få til at falde til ro og til at falde i søvn. Det tager ml. 1-2 timer med gråd on/off. Om dagen kan hun også være svær at få til at sove, og det har jeg bare ikke været vant til med de andre. Så jeg er helt usikker og - ja, det er nok fjollet. Men er der andre, der kender til følelsen? Eller er jeg helt unormal? Eller er det hormonerne, der stadig driller?

Savner en aften med min mand og en glad baby...

Håber nogen kan komme med trøst/erfaringer!!!

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. maj 2011

SD21

Jeg opper den lige. Jeg har jo ikke selv født, så jeg har desværre ingen guldkorn. Men en stor  skal du ha' !

Anmeld

16. maj 2011

mortilnoahogmelina

Du skal have en stor krammer af mig .
Jeg kender udemærket den situation du sidder i , jeg var selv utrolig ked og bange , jeg HAR godt nok ikke født før .. men jeg blev virkelig overraskede over hvordan min krop reagerede på det .
Men efter nogen dage alene med ham blev det hele meget bedre og vi lærte hinanden at kende og jo mere rolig blev mor os selv
Endnu en krammer og du er bestemt ikke unormal .

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.