"Homoseksuelle som ønsker barn"
Hej Pia.
Min kæreste og jeg ønsker os brændende et barn. Men vi har nogle spørgsmål som vi håber du kan svare os på. Vi er 2 piger og kan derfor på normal vis ikke få børn. Derfor vil vi høre hvad "reglerne" er inde for homoseksuelle og børn.
Hvem skal man kontakte når man ønsker graviditet?
Betaler man selv for kunstig befrugtning?
Betaler staten for 3 gratis forsøg eller er det kun ved folk der ikke kan få børn på normal vis?
Kan man "vælge" sæd fra sæddoner som matcher en selv?
Er der regler for hvem der kan få kunstig befrugtning? F.eks alder?
Håber du kan hjælpe os på vej til vores ønskende barn.
Med venlig Hilsen
De 2 forvirrede...
Pias svar
Hej forvirrede
Der findes flere muligheder for kunstig befrugtning for homoseksuelle.
Det offentliges tilbud er også til lesbiske men har en egenbetaling på små 2000kr. Du skal henvises dertil af din egen læge.
Der findes mange private tilbud men jeg kender mange lesbiske som har været yderst tilfredse med Stork Klinik i Kbh - se evt. www.storkklinik.dk - de er specialister i insemination af lesbiske og Nina som ejer klinikken er jordemoder.
De private tilbud er med 100% egen betaling.
Insiminationen foregår med donorsæd og det er anonym sæd men man kan vælge ud fra forskellige kriterier som fx øjenfarve, højde mm.
Mht alder er der ikke som sådan en nedre grænse. Rigshospitalet behandler ikke nogen der er under 20 og over 40år. De privates regler kender jeg ikke - det kan I ringe og spørge om.
Held og lykke
hilsen Pia
Pia holder kurser i fødselsforberedelses og hjælper kvinder som er bange for at føde og/eller har haft traumatiske fødselsoplevelser. På hendes hjemmeside kan du også købe hendes eget design af graviditets- og ammepuder.
Se Pias hjemmeside: MotherByNature.dk
Anmeld