hmm, kan også læse mig til at nogen vælger kontakthjælp i stedet for at uddanne sig..men er lidt uddannelse ikke bedre end set ingen?? vills sgu da synes det er noget mere en falliterklæring at være på kontanthjælp end det er at være på en uddannelse der rent faktisk kan give en fremtid..
Og det med jobs..man kan filme da næsten altid få et rengøringsjob, been there done that i kort tid til jeg fandt et andet skod job Ja, det er skod, men hellere det end at få kontanthjælp!!!
Og føler med dem der er syge og ikke har fået tildelt midlertidig pension, det er sgu røv, og tag et flex job hvis det er muligt, for så går livet ikke helt i stå. For dem der ikke har den mulighed, så lav lidt frivilligt arbejde i ny og næ og dermed kan man stadig føle sig som en del af det arbejdende samfund.
Mange folk siger der ingen jobs er at få..også dem i Viborg, men der er næsten altid skodjobs tilbage, dem vil ingen bare have selv om det er ærligt arbejde. Man kan se i samtlige aviser at der næsten altid er nogen der søger nogen. Og ja, kender få af kontakthjælpstyperne, fordi dem jeg kender har taget det skodarbejde der var. Og de få der ikke gkorde var rent dovenskab, og nej, sætter ikke folk i bås, det er rent faktum!
Og ja, der findes enkelte steder jobsene ikke er mange men der dukker imidlertidigt næsten altid nogget op inden for mdr. At det så ikke lige er det folk gerne vil have er da bare trist, men det enste fornuftige at gøre synes jeg.
Anmeld