Fra fpn.dkKun få forældre sætter rammer for deres børns færden på internettet, viser ny undersøgelse. Men mange børn er også helst fri. Langt de fleste børn kan boltre sig frit i cyberspace uden at far og mor kigger dem over skulderen.
En ny undersøgelse fra Microsoft og Red Barnet viser ifølge 24timer onsdag, at 78 procent af danske forældre intet foretager sig for at begrænse deres børns færden på internettet. Og kun 17 procent af de danske forældre sætter rammer for, hvor meget tid deres børn bruger online.
»Det er et højt tal. Det skyldes nok, at mange af forældrene ikke er klar over, hvad børnene har gang i på nettet. Der bliver blandt andet lagt rigtig mange billeder ud, som børnene tager af hinanden, og jeg tror ikke, at forældrene kender til omfanget,« siger Birgitte Holm Sørensen, der er formand for Medierådet for Børn og Unge.
Læs mere her
Anmeld