Er der et liv efter døden?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

25. juni 2012

Mother-love

Jeg skal lige tilføje at da jeg ikke var ret gammel oplevede jeg en dag hvor jeg sad inde på mit værelse helt alene at en hånd blec lagt på min skuldre.
Og har senere fået afvide at min farfar døde den dag.

Så jeg tror på at han har været forbi og sige farvel til mig

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

25. juni 2012

BellaT

Ja, tror på et eller andet efter døden. Fordi det gør jeg bare. 

Anmeld

25. juni 2012

Lykke:)

Ved ikke hvad jeg tror om liv efter døden
Men jeg tror selv på spøgelser, da jeg selv ser dem

Anmeld

25. juni 2012

Laura.

Anonym skriver:

Hvad synes I?

Uddyb gerne!



Altså... jeg har hørt, at de spøgelser/ånder som stadig er her, er her af en årsag.. måske de ikke har fået sagt ordenligt farvel, eller de har svært ved at komme hen på "den anden side" I dunno... Jeg har selv tit tænkt tanken og kan egentlig ikke rigtig finde ud af, hvad jeg tror på.. heh.. På en måde, så tror jeg at alt bliver slettet og det bliver som det var Før man blev født.. og så ved vi vel alle, hvordan det er... Men på den anden side, så tror jeg også at man bliver født på ny..

jeg kan ikke helt finde ud af, hvad jeg tror mest på.. men nok det første...

Anmeld

25. juni 2012

A&F

Jeg er overbevist om, at der er liv efter døden . Hvorfor ? Fordi jeg tror på at livet på denne jord, er vores billet til helvedet eller paradiset. At vægten af vores tro, handlinger og gode gerninger gavner os i det næste liv.

Anmeld

1. juli 2012

AdamsMor

Jeg tror der er noget, men har svært ved at beskrive hvad. Tror mest at man stadig findes i dem man kendtes erindring og "kan findes frem" en gang imellem.

Jeg havde det rigtig svært i en periode i mit liv og en nat drømte jeg at jeg var til familiefest. I et hjørne af lokalet ser jeg min oldefar, der døde for mange år siden da jeg var barn, men som jeg husker som en rigtig rar gammel mand. Han får øjenkontatk med mig og smiler og nikker til mig og da jeg vågnede, følte jeg lissom en byrde var taget af mine skuldre og at det hele nok skulle gå.

Det lyder måske lidt mærkeligt, men tror at man på en måde kan have en skytsengel i baghånden. Tror også at min svigerfar er her en gang imellem og holder øje med om vi er søde ved hans barnebarn, selvom jeg aldrig har kendt min svigerfar, som døde i 2006 af kræft.

Der er mere mellem himmel og jord...

Anmeld

1. juli 2012

Clisolka

Ja, jeg tror på der er et eller andet når vi dør, men hvad, det ved jeg ikke 

Anmeld

1. juli 2012

Anonym

Min kæreste og jeg kom kørende op ad vejen til vendepladsen hvor vi boede.

På en ubebygget byggegund står en af vejens beboere -En gammel mand med hans stok og hans lille hund.

Der står de tit ,så vi vinker og han vinker igen.

Samme aften få vi at vide at manden er død dagen før og hunden er aflivet.

Så ja tror på at vi kan blive og sige ordentligt farvel,inden vi starter på et nyt liv.

Anmeld

1. juli 2012

anynom

På ingen mulig måde, nej.

Anmeld

1. juli 2012

HeidiØ

Månsson skriver:



Nope når man er død så er man død



Enig!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.